Chesterton CE Primary School
Chesterton CE Primary School
Chesterton CE Primary School

School Games

PE and Sport
Photo Gallery School Games
Sport Premium Dance
Intra-School Competitions Football Results Sports Personality of the Year

2021-22
Date Event Year/s No. of teams/
competitors
No. of Chesterton teams/
competitors
Results Certificate Winners
10th Nov 2021 Bicester Cross Country Year
3-6
18 schools, Approx. 330 runners 34 runners Year 5/6 Girls' Team - Bicester Champions
Year 3/4 Girls' Team - 5th Place
Freddie Nunn-Reeve: 2nd Place - Year 3/4 Boys
Hallie Malin-Pink: 1st Place - Year 5/6 Girls
Meriel Woodrow - 4th Place - Year 5/6 Girls
 Sophie Brennan
Olivia Morgan-Griffin
Noah Sinclair-Pearson
Manny Donaldson
Joshua Horseman
(Determination)
18th Nov 2021 Girls On The Ball Football Event Year 3/4/5/6 6 teams 3 teams Year 5/6 Girls: 2 wins, 1 defeat Izzy Hinton
Robyn Brandram
Bella Williams
(Players of the Tournament)
26th Nov 2021 District Cross Country Final Year
1-6
48 teams 2 teams, 2 individual runners Year 5/6 Girls: North Oxfordshire Runners-Up
Freddie Nunn-Reeve: 9th Place - Yr 3/4 Boys
Robyn Brandram: 9th Place - Yr 3/4 Girls
Hallie Malin-Pink: 2nd Place - Yr 5/6 Girls
Olivia Morgan-Griffin - 10th Place - Yr 5/6 Girls
Robyn Brandram
Freddie Nunn-Reeve
(Determination)
19th Jan Friendly Tag Rugby Fixtures Year
5-6
4 Teams 2 Teams Bruern Abbey A 23 : Chesterton Blue 21
Bruern Abbey B 17 : Chesterton Orange 16
Hallie Malin-Pink
Herbie Allmond
(Players of the Match)
2nd Feb Bicester in2hockey Festival Year 5-6 6 teams 2 Teams Chesterton Blue: 3 wins, 1 draw, 1 defeat (3rd place)
Chesterton Orange: 2 wins, 3 defeats (4th place)
Jacob Walker
Izzy Goddard
Wyatt Barton
Olivia Morgan-Griffin
(Teamwork)
10th March Bicester Sportshall Athletics Year 5-6 6 teams 1 Team, 21 Athletes 3rd Place Manny Donaldson, Emilia Wolstencroft (Determination)
16th March Girls On The Ball Football Year 3-4 10 teams 3 Teams 12 wins, 11 draws, 6 losses Bea Abbey
Addy Hunt
Cariad Evans
(Passion)
16th March Bruern Abbey Football Tournament Year 5-6 12 teams 2 teams Under 11s: 2 wins, 3 defeats
Under 10s: 1 win, 1 draw, 3 defeats
Izzy Hinton
James Hooke
(Determination)
24th March Bicester Girls’ Football Year 5-6 10 teams 2 teams Pink Team: 2 wins, 1 draw, 2 defeats
Blue Team: 3 draws, 2 defeats
Izzy Hinton
Sophia Shirvell
(Teamwork)
27th April Chesterton Sportshall Showdown All Years 5 teams 80 competitors Winners: Baxter’s Bears
Runners-Up: Battling Barretts
Finlay Haynes
Sean Mooney
Grace Powley
Eleanor Messum
Arthur Wells
(Passion)
5th May Bicester
Mini-Tennis
Year 3-4 4 schools 8 players Pool Winners: Toby Welch & Jacob Williams Dotty Powell
18th May Chesterton Inter-House Football Year 4-5-6 4 houses 48 players Winners: Real Jersey
Runners-Up: Atletico Squire
Elissa White
Harold Morley
Nathaniel Betterton
Poppy Muddiman-Wickson
Esme Queralt
Manny Donaldson
Toby Welch
Robyn Brandram
(Teamwork)
19th May Bicester Dynamos Cricket Year 5-6 5 schools,
19 teams
4 teams Year 5/6 Girls: Champions
Year 5 Mixed: Champions
Joshua Horseman
Joseph Abbott
Nathaniel Betterton
Emily Fuller
Wyatt Barton
(Teamwork)
9th June Bicester Quadkids Year 3-4-5-6 6 schools,
20 teams
4 teams, 40 athletes Year 5/6 A Team: 4th place
Year 3/4 A Team: 3rd place
Finlay Haynes: 3rd overall – Year 5/6 boys
Meriel Woodrow: 8th overall – Year 5/6 girls
Toby Welch: 3rd overall – Year 3/4 boys
Esme Queralt: 6th overall – Year 3/4 girls
William Isaac
Bea Beecroft
Honey Ward
Michael Tingey-Taylor (Determination)
18th June Summertown Stars 5-a-side Tournament Under 7/8s & under 11s 30 teams
(all football clubs)
3 teams Under 11s : Quarter-finalists – 4 wins / 2 defeats Player of the Tournament : Under 11s - Lily Duncan (Guest Star)
23rd June Year 5  Dynamos County Cricket Final Year 5 9 Teams 1 Team 8th Place in Oxfordshire Emin Gurbanov (Teamwork)
30th June Girls’ Dynamos County Cricket Final Year 5-6 9 Teams 1 Team 5th Place in Oxfordshire Meriel Woodrow (Teamwork)
5th July Hannah Barnes Swimming Gala Year 3-4-5-6 4 Teams 32 swimmers Winners: Dolphins – O. Couling
Runners-Up: Swordfish – R. Hunt
Evie Collett
Wyatt Barton
Rosie Hunt
(Self-Belief)
7th July Inter-House Cricket Tournament Year 5-6 4 Teams 32 players Winners: Squire Spitfires
Runners-Up: Jersey Jets
Olivia Morgan-Griffin
Poppy Muddiman-Wickson
Oliver Evans
(Teamwork)


Chesterton CE Primary School
Alchester Road, Chesterton, Bicester
Oxon OX26 1UN
Tel: 01869 252498
office.3082@chesterton.oxon.sch.uk